JAK PRZYGOTOWAĆ OBIEKT DO DRUKU 3D

Ponieważ czytasz ten artykuł zakładamy, że przygotowujesz się do przerobienia jednego z Twoich wirtualnych modeli 3d na prawdziwy, namacalny obiekt. Wcale nas to nie dziwi. Technologia druku 3d to prawdziwy przełom technologiczny, który przyczynia się do zmiany naszego podejścia do tworzenia i kreatywności.

Zanim prześlesz nam swój model do druku powinieneś odpowiednio go przygotować, żeby upewnić się, że proces przebiegnie bez problemu. Druk 3d wprowadza twoje projekty do prawdziwego świata, w którym rządzą prawa fizyki, musisz więc pamiętać, że to co wygląda w porządku w programie 3d niekoniecznie sprawdzi się w prawdziwym świecie. Aby upewnić się, że przygotowany przez Ciebie plik nadaje się do wydrukowania sprawdź kilka podstawowych rzeczy:

UPEWNIJ SIĘ, ŻE TWÓJ MODEL SKŁADA SIĘ Z POJEDYNCZEJ, CIĄGŁEJ GEOMETRII

W czasie modelowania 3d bardzo często buduje się pojedyncze obiekty z kilku niezależnych geometrii, które stykają się, lub przenikają między sobą. Druk 3d jest tu bardziej restrykcyjny. O ile nie chcesz drukować kilku obiektów, które później ze sobą połączysz musisz upewnić się, że twój obiekt składa się z pojedynczej ciągłej siatki ścian (poligonów). Poszczególne ściany nie mogą się duplikować, lub przenikać. Siatka powinna być ciągła, a poszczególne punkty (vertexy) powinny być połączone. Każda krawędź modelu powinna sąsiadować z dwoma ścianami (poligonami).

Upewnij się także, że w środku twojego modelu nie pozostały resztki geometrii. Często zdarza się to przy operacjach typu boolean, które nie zawsze precyzyjnie łączą dwie dodawane lub odejmowane bryły.

UPEWNIJ SIĘ, ŻE FIZYKA NIE POKONA TWOJEGO OBIEKTU

Przygotowując model do druku 3d musimy pamiętać o tym, żeby części obiektów nie były zbyt cienkie. Nasze drukarki są w stanie wydrukować obiekty o minimalnej grubości ściany wynoszącej 0,5 mm, jednak zbyt długie i cienkie obiekty nie będą miały odpowiedniej sztywności.

Jeśli chcesz wykonać obiekt z ruchomymi częściami (taki jak np łożysko) upewnij się, że elementy ruchome oddzielone są od siebie w każdym punkcie o minimum 0,5mm.

UPEWNIJ SIĘ, ŻE TWÓJ MODEL NIE WYKRACZA POZA OBSZAR ROBOCZY

Nasze drukarki wykonują modele o maksymalnych rozmiarach 200x200x180 mm. Jeśli twój obiekt jest większy możesz podzielić go na kilka mniejszych a następnie po wydrukowaniu skleić.

WYEKSPORTUJ PLIKI DO FORMATU *.STL

Pliki w formacie *.stl są najbardziej odpowiednie do przygotowania wydruku. Jeśli jednak nie masz możliwości przygotowania pliku w formacie *.stl możemy przygotować go dla Ciebie. Z pliku *.dwg, *.dxf, *.fbx, *.obj lub *.3ds.

Przekazując nam swój model w pliku *.stl załącz również drugi plik w którymś z powyższych formatów. Będziemy mogli dzięki temu poprawić model jeśli okaże się, że coś się sknociło.